ProZ.com translation contests »
32nd Translation Contest: "Movie night" » English to Slovak » Entry by Jana Viktoriuszova


Source text in English

Translation by Jana Viktoriuszova (#36722) — Winner

To say that I was compelled by Parasite from start to finish is an understatement; its filming style with tracking shots are enthralling. Having watched several Korean films during the London Korean Film Festival, I was familiar with the usual genres employed in such films but Parasite seemed to defy them all! Parasite is comedic, in a quirky way, it is also a thriller, straddles class divisions and also depicts a family tale amongst other genres and is therefore likely to appeal to all ages.

Parasite truly deserves to be watched in a cinema to appreciate its nuances and the stylish cinematography. As a summary, to avoid spoilers, Parasite tells the tale of the interaction between the Park family and the Kim’s, an unemployed family, whose contrasting worlds collide with long lasting consequences.

[...]Bong Joon-Ho manages to pique the audience’s interest with brightly lit shots coupled with the effective use of indoor space, and it is surprising to realise, after the film’s 2 hour 12 minute length, that most of the scenes occur within the Park family’s home. The mundane elements of domesticity are displayed with an intriguing perspective showcasing Bong Joon-Ho’s flair. It is a slow burner but you will revel in its beauty and ingenuity as Parasite convinces that it operates solely on one level but it is in fact multi-layered and depicts social realism with empathy and pathos.

The cast are beguiling to watch, every facial movement and action is accentuated, even the mere act of walking up or down stairs can convey hidden meaning, which the camera fragments. Levels of unease are also created by virtue of that effective use of space with unusual camera angles and dramatic weather conditions ratcheting up that sensation. There is a surreal nature to Parasite, which its score emphasises, and furthermore the film adopts elements of the absurd devised in such an ingenious way which is truly cinematic magic. Parasite’s apparent eeriness will certainly keep you riveted and would not feel alien to the Twilight Zone school of filmmaking.

The actors are very impressive and add breadth to their roles creating relatability whilst seeming effortlessly cool. When Ki-Woo and Ki-Jeong Kim were working within the Park family home as private tutors they certainly epitomised this level of nonchalant, understated authority creating an aura of mysticism with the unspoken, almost mythical, tutoring techniques employed. Quite simply, the actors Park So-Dam and Choi Woo-Sik, as Ki-Woo and Ki-Jeong, are compelling to watch in the different directions that Parasite follows and they carry these performances seamlessly thereby inviting the audience to be on their side.

[...]Parasite is a remarkable piece of extremely skilful filmmaking, it is simply a must see film, and so I am looking forward to re-watching the film on its UK general release date.
Povedať, že Parazit si ma získal od začiatku do konca, je slabé slovo. Jeho štýl so zábermi z kamerovej jazdy vo mne zanechal strhujúci zážitok. Keďže som na londýnskom festivale kórejských filmov už videla viacero snímok kórejskej proveniencie, poznala som klasické žánre, ktoré sa v nich zvyknú objavovať. Parazit však bol zrazu niečo celkom iné. Je v ňom z každého rožku trošku: je bizarne vtipný, ale zároveň aj napínavý, zobrazuje triedne rozdiely a takisto rozpráva príbeh rodiny, takže má čím osloviť všetky vekové kategórie.

Parazita si skutočne treba prísť pozrieť do kinosály, pretože len tak možno oceniť jeho nuansy a štýlovú kameru. Nebudem tu prezrádzať celý dej. Zhrniem len, že film rozpráva o tom, ako na seba narazia dva protikladné svety – rodina Parkovcov a rodina nezamestnaných Kimovcov – a ako priepastné rozdiely medzi nimi vedú k siahodlhým dôsledkom.

[…]Režisér Pong Džun-Ho dokáže diváka zaujať jasne osvetlenými zábermi v kombinácii s efektívnym využitím interiérov. Človeka prekvapí, keď si po dvoch hodinách a dvanástich minútach filmu uvedomí, že väčšina scén sa odohráva v dome Parkovcov. Rôzne všednosti domáceho prostredia sú vykreslené z nezvyčajného pohľadu, čo prezrádza režisérove mimoriadne vlohy. Dejová línia sa odvíja pomaly, no divák si pritom vychutnáva krásu a dôvtipnosť celého filmu. Parazit vás totiž sprvu presviedča, že je postavený len na jednej rovine, ale v skutočnosti skrýva hneď niekoľko vrstiev a zobrazuje sociálny realizmus s pochopením a so súcitom.

Na hercoch môžete oči nechať. Každá drobná zmena v tvári, každý pohyb má svoj výraz. Dokonca aj v obyčajnom kráčaní po schodoch možno vytušiť skrytý význam rozkúskovaný kamerou. Určitú mieru nepokoja dotvára aj spomínané efektívne využívanie priestoru s nezvyčajnými uhlami kamery a napokon dramatické šľahanie dažďa za oknami, ktoré tento pocit ešte viac vybičuje. V Parazitovi je kus surrealizmu, čo podčiarkuje aj jeho hudba. Navyše využíva prvky absurdity, ktoré sú napísané tak geniálne, že to možno smelo nazvať filmovým kúzelníctvom. Filmu nemožno uprieť tajuplnú, desivú atmosféru, pri ktorej divák zostane ako prikovaný a ktorá nemá ďaleko od filmovej školy hororovej klasiky ako Twilight Zone.

Herci podávajú pôsobivý výkon a dodávajú postavám hĺbku, vďaka ktorej sa možno ľahko vžiť do ich kože, ale nestrácajú pritom šmrnc a ľahkosť. Jednoznačne to stelesňujú scény, keď súrodenci Ki-Wu a Ki-Džong z chudobnej rodiny Kimovcov vystupujú u Parkovcov doma ako súkromní doučovatelia s majstrovským výrazom nonšalantnosti, nenápadnej autority a s akousi mystickou aurou, ktorou sa obostierajú, keď používajú svoje tajné, priam až mýtické techniky výučby. Skrátka herečka Park So-Dam a jej herecký kolega Čchoi Wu-Šik sú v role sestry a brata presvedčiví v každom smere, ktorým sa Parazit uberá, a hladko prechádzajú z polohy do polohy, čím si diváka nakláňajú na svoju stranu.

[…]Parazit je pozoruhodný a mimoriadne zručne natočený filmársky kúsok, ktorý rozhodne stojí za to vidieť, preto sa už teším, až si ho znovu pozriem, keď príde v Spojenom kráľovstve oficiálne do kín.


Discuss this entry