PFI neplătitor de TVA
Thread poster: Aurelia Popa
Aurelia Popa
Aurelia Popa
Romania
Local time: 12:43
Member (2020)
English to Romanian
+ ...
Mar 27, 2023

Vă rog, dacă se poate, să mă lămuriți și pe mine în legătură cu ce formă de autorizație mi-ar trebui pentru a putea presta servicii de traduceri în statele membre UE.
În prezent sunt PFI și nu plătesc TVA.
Voi merge la ANAF să întreb dar mi-ar prinde bine să am o imagine mai clară.

Vă mulțumesc


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 12:43
English to Romanian
+ ...
cod de TVA intracomunitar Mar 28, 2023

Pentru prestările de servicii intracomunitare este necesar un cod de TVA special. Acesta se folosește doar în relația cu clienții din UE care au, la rândul lor, un cod de TVA valabil. Verificarea codurilor de TVA se face în VIES. Operațiunile intracomunitare se declară în formularul 390.

Gabriela Raț
Simona Pop
 
Gabriela Raț
Gabriela Raț  Identity Verified
Romania
Local time: 12:43
Member (2020)
German to Romanian
+ ...
Subscriu Mar 28, 2023

Subscriu la ce a spus Cristina.

Când mi-am luat eu codul intracomunitar/special de TVA la începutul lui 2021, trebuia completat formularul 091 și depus la ANAF. Din cate am înțeles, între timp nu se mai folosește respectivul formular, acum e un altul. Dar nu vreau să vă induc în eroare, cel mai bine întrebați un contabil. Va ști cu siguranță să vă lămurească.


 
Florin Gabriel Jichi
Florin Gabriel Jichi  Identity Verified
Romania
Local time: 12:43
English to Romanian
+ ...
codul de TVA intracomunitar Mar 28, 2023

Certificatul de înregistrare în scopuri TVA intracomunitar și Codul TVA intracomunitar se obțin prin depunerea la ANAF, prin intermediul SPV, a declarației 70 (doua exemplare), împreună cu o copie după certificatul de înregistrare (CUI-ul fimei). În unele cazuri, se solicită și depunerea unor documente suplimentare, precum ultima balanță (în cazul firmelor cu istoric) sau a unui memoriu justificativ.

Important de știut este faptul că documentele se depun prin interm
... See more
Certificatul de înregistrare în scopuri TVA intracomunitar și Codul TVA intracomunitar se obțin prin depunerea la ANAF, prin intermediul SPV, a declarației 70 (doua exemplare), împreună cu o copie după certificatul de înregistrare (CUI-ul fimei). În unele cazuri, se solicită și depunerea unor documente suplimentare, precum ultima balanță (în cazul firmelor cu istoric) sau a unui memoriu justificativ.

Important de știut este faptul că documentele se depun prin intermediul SPV, cu semnătură electronică. Declarația 700 este o declarație electronică (formular PDF inteligent) care, pentru a fi validată trebuie semnată electronic. Astfel, pentru a putea aplica pentru obținerea codului de TVA intracomunitar este necesar să ai semnătură electronică și acces în SPV pe CUI-ul firmei. Dacă ai un contabil care se ocupă de evidența contabilă lunară, acesta se poate ocupa de obținerea codului de TVA intracomunitar pentru tine, în baza semnăturii sale electronice și a împuternicirii pe care i-ai făcut-o pentru accesul în SPV și depunerea declarațiilor pentru firma ta.

Certificatul de înregistrare în scopuri de TVA intracomunitar se eliberează în decurs de câteva zile lucrătoare și se ridică de către administrator/titular PFA sau de către o persoană împuternicită de acesta, de la oficiul ANAF de care aparține firma.

[Edited at 2023-03-29 07:05 GMT]
Collapse


 
Aurelia Popa
Aurelia Popa
Romania
Local time: 12:43
Member (2020)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Am fost la ANAF Mar 29, 2023

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Ai un sentiment plăcut când lumea vine în ajutor.

Am fost și eu la ANAF, dar treaba s-a mai schimbat.
Trebuie completat formularul 700, dar acest lucru se poate face doar online, deci trebuie semnătură electronică.
Nu-i nimic, o facem și pe asta.
Trebuie să ne digitalizăm. E alergătură mai multă dar te scutește pe viitor de stat pe la cozi, sper...


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 12:43
English to Romanian
ROI Mar 30, 2023

Aurelia Popa wrote:

Vă rog, dacă se poate, să mă lămuriți și pe mine în legătură cu ce formă de autorizație mi-ar trebui pentru a putea presta servicii de traduceri în statele membre UE.
În prezent sunt PFI și nu plătesc TVA.
Voi merge la ANAF să întreb dar mi-ar prinde bine să am o imagine mai clară.

Vă mulțumesc


Te duci la ANAF-ul de care apartii si ceri sa fii inscrisa in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari).
Iti vor elibera inca un certificat fiscal cu un cod fiscal special pentru colaborarile intracomunitare.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PFI neplătitor de TVA






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »