Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
Sa nu amestecam impozitele:) Jun 28, 2010

Era vorba de impozitul pe norma de venit (nu de celelalte contributii la stat), care, conform noii reglementari scade odata cu fiecare leut castigat peste 600 ron/luna.

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:53
Romanian to English
+ ...
Impozite-contributii Jun 28, 2010

Cristina Anghel wrote:

Era vorba de impozitul pe norma de venit (nu de celelalte contributii la stat), care, conform noii reglementari scade odata cu fiecare leut castigat peste 600 ron/luna.


"Contribuţiile individuale de pensii (10,5%), sănătate (5,5%) şi şomaj (0,5%)" http://www.capital.ro/articol/pfa-si-drepturi-de-autor-specii-pe-cale-de-disparitie-136375.html

In ce conditii pot eu, ca traducator liber-profesionist, beneficia de indemnizatia de somaj, de ex.? Nu intentionez, dar intreb asa, ca sa stiu si eu unde dau banii.

Daca bine stiu, noi traducatorii suntem impozitati in sistem real, nu pe norma de venit.


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Scădere de impozite? Jun 29, 2010

Cristina Anghel wrote:

Era vorba de impozitul pe norma de venit (nu de celelalte contributii la stat), care, conform noii reglementari scade odata cu fiecare leut castigat peste 600 ron/luna.


Nu cred că este posibil aşa ceva în România de astăzi. Din păcate.

În ceea ce priveşte noile reglementări, lucrurile sunt cât se poate de clare. PFA-urile (toate nu numai traducătorii) vor plăti minim 1100 RON în plus anual (suplimentar faţă de impozitul pe profit de 16%).

În cazul în care activitatea va fi considerată dependentă (sunt sigur că în majoritatea cazurilor va fi aşa, şi conform interpretărilor locale ale inspectorilor fiscali) impozitele suplimentare (contribuţiile sociale) vor creşte cu circa 50% din facturile care se emit.

La acest moment, ordonanţa sună ca o condamnare a sistemului de lucru în regim independent, în primul rând pentru că beneficiarilor (clienţilor) serviciilor le va fi mai profitabil să angajeze decât să plătească aceleaşi servicii în regim de colaborare.

Şi pentru astăzi vă doresc o zi bună,


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
niste clarificari de pe money.ro mentionate de Sebastian Vladescu Jun 29, 2010

În ordonanţa de urgenţă care modifică de la 1 iulie prevederile Codului Fiscal nu scrie că statul va încasa contribuţii individuale la venituri din drepturi de autor limitate la o bază de calcul de cinci salarii pe an, aşa cum a explicat ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, săptămâna trecută. Cine primeşte mai puţin de 9.180 de lei pe lună, va plăti contribuţii pe toată suma.

Articolul III al ordonanţei publicate în Monitorul Oficial (nr.58) spune că pe
... See more
În ordonanţa de urgenţă care modifică de la 1 iulie prevederile Codului Fiscal nu scrie că statul va încasa contribuţii individuale la venituri din drepturi de autor limitate la o bază de calcul de cinci salarii pe an, aşa cum a explicat ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, săptămâna trecută. Cine primeşte mai puţin de 9.180 de lei pe lună, va plăti contribuţii pe toată suma.

Articolul III al ordonanţei publicate în Monitorul Oficial (nr.58) spune că pentru veniturile de natură profesională, altele decât cele salariale, se datorează contribuţii individiuale de asigurări sociale, asigurări sociale de sănătate şi asigurări de şomaj. “Baza de calcul la care se aplică aceste contribuţii este limitată la cinci salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale” mai scrie în articol.


Cele trei contribuţii se ridică la 16% din venit, dar, potrivit declaraţiei de săptămâna trecută a ministrului, procentul se aplica la o baza plafonată la doar cinci salarii medii brute pe an. Adică la doar 9.180 de lei pe an. Astfel, cei care primesc, în afara salariului, venituri asimilate celor profesionale, inclusiv drepturi de autor, urmau să plătească, anual, contribuţii plafonate la doar 1.468 de lei, deci în jur de 122 de lei lunar.

Dat fiind că baza de calcul se referă la salarii lunare, orice persoană care primeşte lunar, din astfel de activităţi, până la 9.180 de lei pe lună, va achita contribuţii de 16% pe tot câştigul. Spre exemplu, pentru venituri de 2.000 de lei se vor achita 320 de lei, pentru 3.000 de lei 480 de lei, etc.

În termen 30 de zile, Ministerul Finanţelor trebuie să publice normele metodologice de aplicare a legii, în care vor fi putea fi găsite mai multe explicaţii.

Ce a spus ministrul Finanţelor

Iată o parte din transcrierea briefingului în care Vlădescu a vorbit despre plafonul de cinci salarii, luată de pe site-ul Guvernului:

Dar, ramâne o deductibilitate de 20%, se plăteşte 16% impozit pe venit la această sumă ramasă, deci de la 10% cât se plătea pâna acum o să fie circa 12,8. După care există o obligaţie de plată a contribuţiilor individuale, deci numai cele plătite de individ, nu şi cele plătite de societate, o obligaţie de plată a contribuţiilor individuale care se aplică la o sumă care se limitează la 10 salarii medii, aşa cum sunt ele definite prin Legea Bugetului. Deci nu la întreaga sumă primită, ci numai la o parte limitată din această sumă, în aşa fel încât pe de-o parte taxarea să nu fie excesivă, pe de altă parte fiecare să contribuie atât la sistemul de sănătate cât şi la cel de pensii sau la fondul de şomaj, contribuţia la fondul de somaj este insignifiantă, şi bine-nţeles aceste sisteme, la care mai devreme sau mai târziu fiecare dintre noi apelează, să fie funcţionale.
(...)

Reporter: Pe această lege, aţi spus că pierderile nu vor fi foarte mari. Ne puteţi da vă rog frumos un exemplu, ca să înţelegem mai bine? Pentru că nu ne pricepem cu toţii la felul în care se impozitează.
Sebastian Vladescu: Dumneavoastră sunteţi convins că vă pricepeţi, dacă încasaţi 100.000 de lei, să spunem, într-un an, ceea ce înseamnă circa 8000 de lei pe lună, se scad 20.000 de lei, deci ramân 80.000 de lei, la 80.000 de lei se aplica 16%, deci asta înseamnă, dacă nu greşesc 12.800, după care salariul mediu să spunem că este 1000, ca să facem un calcul simplu, la 10 salarii medii înseamna 10.000, la 10.000 de lei se aplică 5,5, pensia care cred că este 10 si 0,25 şomajul, deci cam 15-16%, deci mai platiţi încă 1600. În total, la un venit de 100.000 se plătesc sub 15.000 de lei, la un venit de 100.000. Alte întrebări?
Reporter: Puteţi preciza dacă astea sunt pe lună sau pe an şi modul de plată, cum se plăteşte?
Sebastian Vladescu: Sunt 5 salarii medii pe an şi să discutăm de un an de zile.
Reporter: Cinci sau zece?
Sebastian Vladescu: Cinci. Am greşit. Am avut astăzi o problemă cu acest zece şi în şedinţa de Guvern, sunt cinci salarii medii pe an.
Reporter: Şi modalitatea de plată? Când se depune declaraţia globală de venit?
Sebastian Vladescu: Când se depune declaraţia de venit.


[Edited at 2010-06-29 08:26 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:53
Romanian to English
+ ...
Nelămurire Jun 29, 2010

Irina Lazarescu wrote:

Cine primeşte mai puţin de 9.180 de lei pe lună, va plăti contribuţii pe toată suma.

Care toată sumă? Toată suma de 9180 sau toată suma câştigată?


...
“Baza de calcul la care se aplică aceste contribuţii este limitată la cinci salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale” mai scrie în articol.

Cele trei contribuţii se ridică la 16% din venit, dar, potrivit declaraţiei de săptămâna trecută a ministrului, procentul se aplica la o baza plafonată la doar cinci salarii medii brute pe an. Adică la doar 9.180 de lei pe an.

Dat fiind că baza de calcul se referă la salarii lunare, orice persoană care primeşte lunar, din astfel de activităţi, până la 9.180 de lei pe lună, va achita contribuţii de 16% pe tot câştigul. Spre exemplu, pentru venituri de 2.000 de lei se vor achita 320 de lei, pentru 3.000 de lei 480 de lei, etc.

... pe de altă parte fiecare să contribuie atât la sistemul de sănătate cât şi la cel de pensii sau la fondul de şomaj, contribuţia la fondul de somaj este insignifiantă, şi bine-nţeles aceste sisteme, la care mai devreme sau mai târziu fiecare dintre noi apelează, să fie funcţionale.
(...)

Sebastian Vladescu: Sunt 5 salarii medii pe an şi să discutăm de un an de zile.


Eu nu înţeleg mai deloc. Mi se pare contradictoriu a vorbi despre un an de zile pe de o parte, apoi despre o bază de impozitare lunară, pe de altă parte.

Totuşi, 9180 pe lună este o sumă mărăcică (chiar dacă sunt traducători care câştigă atât). Ce se întâmplă cu cei care câştigă peste plafonul acesta, depăşind plafonul chiar în fiecare lună?

După cum înţeleg eu, în afară de impozitul de 16% cu care ne-am obişnuit, mai plătim contribuţii de 16%, dar până la un plafon de 9180 RON ca bază de impozitare.
Adică: dacă ai un venit de peste 9180 RON anual, vei plăti contribuţii în cuantum de 16% doar din acel plafon de 9180 - ca să se evite impozitarea excesivă, Vlădescu dixit.
Plafonul îi priveşte pe cei care câştigă anual (!) mai mult de 5 salarii medii, nu pe cei care câştigă mai puţin (ar fi absurd să ai obligaţii într-un cuantum care depăşeşte chiar venitul tău, dacă ai câştiguri în calitate de PFA mai mici de 16% din 9180 RON).
Aşa înţeleg eu chiar şi din exemplul dat:
1) 16% impozit pe venitul net real, ca şi până acum, plus
2) 16% contribuţii, însă la contribuţii baza de calcul se limitează la 5 salarii medii, dacă ai câştig anual mai mare de atât. Cei care câştigă mai puţin, nu au treabă cu plafonul.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Întrebare de bază Jun 29, 2010

Cum o fi fost posibil să fie propusă o reglementare atât de neclară?!

Chiar nimeni nu se întreabă acest lucru? Că au aparut aici postări kilometrice despre că aşa şi pe dincolo...

Zău că aş vota cu nişte hipercompetenţi credibili, dar nu-i găsesc


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Comparaţie PFA - SRL Jun 29, 2010

Până la apariţia normelor de aplicare ale noilor prevederi ale Codului Fiscal, iată o scurtă comparaţie aproximativă:

SRL (impozite cel mult 30%):
- impozitul mai mare dintre impozitul minim de 2200 RON sau 16% din profit
- 16% impozit pe dividende

PFA (impozite cel puţin 32.5%):
- impozit pe venit 16% (conform ordonanţei 58)
- contribuţii salariale minime de 16.5%

Concluzia este a fiecăruia.


P.S. Ca ex
... See more
Până la apariţia normelor de aplicare ale noilor prevederi ale Codului Fiscal, iată o scurtă comparaţie aproximativă:

SRL (impozite cel mult 30%):
- impozitul mai mare dintre impozitul minim de 2200 RON sau 16% din profit
- 16% impozit pe dividende

PFA (impozite cel puţin 32.5%):
- impozit pe venit 16% (conform ordonanţei 58)
- contribuţii salariale minime de 16.5%

Concluzia este a fiecăruia.


P.S. Ca explicaţie suplimentară, pentru cazul în care veniturile sunt mai mici de 9180 RON anual, contribuţiile salariale ale PFA-ului se aplică pentru acest cuantum minim de 9180 RON, deci contribuţiile ar fi mai mari de 16,5%.
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
German to Romanian
+ ...
e neclară ca să.. Jun 29, 2010

vină organul (fiscal) apoi în control şi să interpreteze el cum vrea ce face PFA, că doar legea îi permite...

[Editat la 2010-06-29 12:58 GMT]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Nu m-aş lua too Serious-ly... Jun 29, 2010

... pentru că nu este environment-ul potrivit. Sau unii înca nu au realizat asta?!

Se spune că trebuie să te fereşti de zvârcoliturile marilor dinozauri. Nu am nimic împotriva acestei afirmaţii evident generale.


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
:) Jun 29, 2010

Dl Alexandrescu are dreptate, ca întotdeauna.

Pentru evitarea oricăror interpretări viitoare, ne vom retrage de la a mai oferi asistenţă în acest forum.

Şi da, forumul a fost deschis şi pentru că deciziile fiscale prezente zdruncină întreaga piaţa a traducerilor (toţi furnizorii locali).

Cu speranţa că prin deschiderea acestui forum v-am atras atenţia asupra unui aspect important din activitatea dumneavoastră, vă dorim mult succes.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
Thanks Serious! Jun 29, 2010

Dar diletantismul (legiuitorilor) zdruncină... orice doriţi Dv., chiar România.
Nu încerc decât să constat. Personal, nu am de pierdut/câştigat din povestea asta cu cositori şi cu cioplitori îe copaci cu securea.
Felicitări votanţilor ("ştie" ei care....). Iar bugetarii, "n-are" decât să crape toţi, cu PFA cu tot!
Numai să iasă nişte bani la buget!
Ştiţi cât am şters din postarea asta până să mă decid să o trimit?!

[Edited at 2010-06-29 14:04 GMT]


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:53
Romanian to English
+ ...
Huh? Jun 29, 2010

Serious wrote:

P.S. Ca explicaţie suplimentară, pentru cazul în care veniturile sunt mai mici de 9180 RON anual, contribuţiile salariale ale PFA-ului se aplică pentru acest cuantum minim de 9180 RON, deci contribuţiile ar fi mai mari de 16,5%.




De unde până unde concluzia asta? Eu am înţeles că 9180 este un cuantum maxim, nu minim.

Că legea e interpretabilă, e clar.. şi chiar unde nu e interpretabilă, cei de la Fisc găsesc propria lor interpretare...


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Răspuns cu citat din ordonanţă Jun 29, 2010

Annamaria Amik wrote:

Serious wrote:

P.S. Ca explicaţie suplimentară, pentru cazul în care veniturile sunt mai mici de 9180 RON anual, contribuţiile salariale ale PFA-ului se aplică pentru acest cuantum minim de 9180 RON, deci contribuţiile ar fi mai mari de 16,5%.




De unde până unde concluzia asta? Eu am înţeles că 9180 este un cuantum maxim, nu minim.

Că legea e interpretabilă, e clar.. şi chiar unde nu e interpretabilă, cei de la Fisc găsesc propria lor interpretare...



Revenim, întrucât am fost întrebaţi direct.
O vom face de fiecare dată când vom fi întrebaţi astfel.

Citat din ordonanţa 58:

Art. III. — (1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.


Deci 9180 RON (alin. 3) ar fi minim (adică baza de calcul) şi nu maxim, pentru că la alin. 2, se spune că tuturor veniturilor li se aplică aceste contribuţii (cumulând 16.5%).


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:53
Romanian to English
+ ...
Plafon Jun 29, 2010

Serious wrote:

Citat din ordonanţa 58:

Art. III. — (1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.

Deci 9180 RON (alin. 3) ar fi minim (adică baza de calcul) şi nu maxim, pentru că la alin. 2, se spune că tuturor veniturilor li se aplică aceste contribuţii (cumulând 16.5%).



Am citit şi eu textul ordonanţei, şi nu înţeleg de ce "limitată" s-ar referi la limita inferioară şi nu superioară. Adică, baza de calcul, deci suma care se va lua în considerare la calculul contribuţiilor, va fi maximum 5 salarii brute (probabil pe lună, deoarece acel nivel este exprimat pe lună), tocmai ca să se evite impozitarea excesivă, spunea Vlădescu în acel briefing.
Sunt multe PFA care câştigă foarte puţin pe hârtie. Dacă ar fi limita inferioară, teoretic ar putea exista cazuri în care acea PFA ar datora mai multe contribuţii decât câştigă propriu-zis. Chiar atât de ilogici nu pot fi nici măcar legiuitorii noştri (sau sunt eu foarte optimistă).


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Sunteţi foarte optimistă Jun 29, 2010

Annamaria Amik wrote:

Serious wrote:

Citat din ordonanţa 58:

Art. III. — (1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.

Deci 9180 RON (alin. 3) ar fi minim (adică baza de calcul) şi nu maxim, pentru că la alin. 2, se spune că tuturor veniturilor li se aplică aceste contribuţii (cumulând 16.5%).



Am citit şi eu textul ordonanţei, şi nu înţeleg de ce "limitată" s-ar referi la limita inferioară şi nu superioară. Adică, baza de calcul, deci suma care se va lua în considerare la calculul contribuţiilor, va fi maximum 5 salarii brute (probabil pe lună, deoarece acel nivel este exprimat pe lună), tocmai ca să se evite impozitarea excesivă, spunea Vlădescu în acel briefing.
Sunt multe PFA care câştigă foarte puţin pe hârtie. Dacă ar fi limita inferioară, teoretic ar putea exista cazuri în care acea PFA ar datora mai multe contribuţii decât câştigă propriu-zis. Chiar atât de ilogici nu pot fi nici măcar legiuitorii noştri (sau sunt eu foarte optimistă).



Pentru a vă cita la rându-mi ultimele cuvinte.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »