Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
Jun 24, 2010

Stimaţi parteneri şi colegi,


Astăzi Guvernul României a aprobat modificările la Codul Fiscal, privind noi impozite pentru tichete de masă, pentru activităţile derulate pe drepturi de autor, precum şi pentru cele independente.

Potrivit unor prime interpretări la propunerea legislativă activitatea de PFA va deveni neprofitabilă, urmând ca în timp să fie înlocuită de aceeaşi activitate derulată pe societate comercială. Practic, în plus fa
... See more
Stimaţi parteneri şi colegi,


Astăzi Guvernul României a aprobat modificările la Codul Fiscal, privind noi impozite pentru tichete de masă, pentru activităţile derulate pe drepturi de autor, precum şi pentru cele independente.

Potrivit unor prime interpretări la propunerea legislativă activitatea de PFA va deveni neprofitabilă, urmând ca în timp să fie înlocuită de aceeaşi activitate derulată pe societate comercială. Practic, în plus faţă de cota de 16%, PFA-urile (chiar şi atunci când inspectorul fiscal consideră că derulează activităţi independente) ar urma să achite suplimentar şi contribuţii sociale (aprox 16%) pentru un venit minim de 9200 RON anual.

O altă prevedere care ne va afecta probabil activitatea este tocmai cea de considerare a activităţii de traducător ca dependentă/independentă. În cazul în care activitatea va fi considerată dependentă (foarte uşor conform articolelor din lege, în special punctul f de mai jos) PFA-ul traducător (considerat angajat) şi clientulul său (considerat angajator) vor vira solidar contribuţiile sociale obligatorii. Practic, costurile cu impozitele ar creşte cu aprox 50% din facturile emise de către PFA.

Transmitem mai jos paragrafele în cauză din propunerea legislativă. Cu speranţa că activitatea noastră, a tuturor, va rămâne în continuare profitabilă, aşteptăm opiniile voastre.




Art. I – Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. La articolul 7 alineatul (1), punctul 2 se introduc două noi paragrafe cu următorul cuprins:

Orice activitate poate fi reconsiderată drept activitate dependentă dacă îndeplineşte cel puţin unul din următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru;

b) în prestarea activităţii beneficiarul de venit foloseşte baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă şi altele asemenea;

c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;

d) plătitorul de venituri suportă în interesul desfăşurării activităţii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizaţia de delegare-detaşare în ţară şi în străinătate precum şi alte cheltuieli de această natură;

e) plătitorul de venituri suportă indemnizaţia de concediu de odihnă şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit;

f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activităţii.


O zi (cât se poate de) bună,
Collapse


 
Florin Hulubei
Florin Hulubei
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
ce tampenie! Jun 24, 2010

astia vor sa ne impoziteze si pielea de pe noi...

 
Bogdan Dusa
Bogdan Dusa  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
De ce neaparat relatie angajator - angajat? Jun 24, 2010

Salutare,

E un lucru pe care eu nu-l inteleg: de ce relatiile de afaceri client - PFA ar trebui considerate ca fiind relatii angajator - angajat, in loc de business - business?

Sigur ca trebuie eliminate aberatiile gen plata a unor angajati ca PFA (soferi sau mai stiu eu ce), dar aceste situatii pot fi identificate foarte usor: astfel de persoane emit cate o singura factura pe luna, aceluiasi "client". Dar in celelalte cazuri? Ce se intampla cand clientii sunt firme din
... See more
Salutare,

E un lucru pe care eu nu-l inteleg: de ce relatiile de afaceri client - PFA ar trebui considerate ca fiind relatii angajator - angajat, in loc de business - business?

Sigur ca trebuie eliminate aberatiile gen plata a unor angajati ca PFA (soferi sau mai stiu eu ce), dar aceste situatii pot fi identificate foarte usor: astfel de persoane emit cate o singura factura pe luna, aceluiasi "client". Dar in celelalte cazuri? Ce se intampla cand clientii sunt firme din strainatate? Vor fi si ei asimilati unor "angajatori"? Ca de obicei, minunatii nostri guvernanti scriu legea pe genunchi, fara a se gandi la implicatiile ulterioare...

Eu cred ca se va tine, totusi, cont de specificul activitatii, frecventa de emitere a facturilor si beneficiarii serviciilor.
Collapse


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
La latitudinea inspectorului fiscal Jun 24, 2010

Totul va fi interpretabil, în special datorită acelui punct f.

 
Cristina Bolohan
Cristina Bolohan  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
Member (2008)
English to Romanian
+ ...
Pur si simplu aberant Jun 24, 2010

Buna ziua,

Cred ca daca n-am "răscula" si noi impotriva acestor legi de doi lei, asa cum au facut programatorii, am avea castig de cauza. Lipsa de reactie nu poate fi decat in detrimentul nostru.


 
Ioana N
Ioana N
Romania
Local time: 19:46
English to Romanian
I'm in!!! Jun 24, 2010

La răscoala, adicatelea...

 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
O nouă şansă Jun 24, 2010

Poate acum va ieşi mai bine.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Ordonanta privind activitatile independente, retrimisa la ministere, pentru eliminarea neclaritatilo Jun 24, 2010

Premierul Emil Boc a returnat catre ministerele responsabile Ordonanta care reglementa conditiile in care persoanele care obtin venituri din activitati independente platesc impozite, solicitand o redactare mai clara, astfel incit contribuabilii si companiile sa stie cu precizie ce prestatii pot fi c... See more
Premierul Emil Boc a returnat catre ministerele responsabile Ordonanta care reglementa conditiile in care persoanele care obtin venituri din activitati independente platesc impozite, solicitand o redactare mai clara, astfel incit contribuabilii si companiile sa stie cu precizie ce prestatii pot fi considerate independente sau nu

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7475063-ordonanta-privind-activitatile-independente-retrimisa-ministere-pentru-eliminarea-neclaritatilor-din-text.htm

Scuze, cred că am postat simultan aceeaşi ştire

[Editat la 2010-06-24 10:58 GMT]
Collapse


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Nicio problemă Jun 24, 2010



 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
German to Romanian
+ ...
ce se mai discută Jun 24, 2010

iată ce se discută pe avocatnet.ro referitor la acest subiect:

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=20097


 
cristina48
cristina48
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
nu înţeleg... Jun 25, 2010

Adică cum

f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activităţii.

Păi, dacă am un contract de prestări servicii încheiat cu beneficiarul, asta nu înseamnă că e un contract comercial?!
În orice contract comercial, există un beneficiar de venit şi un plătitor de venit. Sigur că îndeplinesc atribuţiile care îmi revin şi respect (în măsura posibilităţilor) term
... See more
Adică cum

f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activităţii.

Păi, dacă am un contract de prestări servicii încheiat cu beneficiarul, asta nu înseamnă că e un contract comercial?!
În orice contract comercial, există un beneficiar de venit şi un plătitor de venit. Sigur că îndeplinesc atribuţiile care îmi revin şi respect (în măsura posibilităţilor) termenul de predare. Lucrez însă pe propriul meu calculator, după propriul meu program (uneori noaptea), nu de la 8 la 16 sau mai ştiu eu cum!
Da, sunt dependentă de numărul clienţilor, de volumul lucrărilor şi de modul în care sunt plătită. În rest, sunt de capul meu !!!
În stilul acesta, se poate interpreta orice contract comercial ca fiind unul prin care beneficiarul lucrării (plătitorul de venit) îl subordonează pe executant (beneficiarul venitului). Eu nu sunt şi nu mă simt subordonată faţă de acesta. Suntem "parteneri de afacere" iar eu, ca prestator, pot avea mai multe contracte încheiate, cu parteneri diferiţi, pentru aceeaşi perioadă de timp. Doamne dă!
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:46
English to German
+ ...
Mici lămuriri Jun 25, 2010

cristina48 wrote:

Adică cum

f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activităţii.

Păi, dacă am un contract de prestări servicii încheiat cu beneficiarul, asta nu înseamnă că e un contract comercial?!


De regulă, contractele de prestări de servicii sînt contracte comerciale, dar nu în mod automat sau orice fel de prestare este contract comercial.

Pe de altă parte, într-un contract comercial poate apărea raportul de dependenţă a activităţii.

În orice contract comercial, există un beneficiar de venit şi un plătitor de venit. Sigur că îndeplinesc atribuţiile care îmi revin şi respect (în măsura posibilităţilor) termenul de predare. Lucrez însă pe propriul meu calculator, după propriul meu program (uneori noaptea), nu de la 8 la 16 sau mai ştiu eu cum!


Nu e chiar aşa. În contractele comerciale elementul esenţial nu este exsitenţa unui beneficiar de venit şi a unui plătitor de venit (indiferent ce va fi înseamnînd aceasta), ci comercialitatea (caracterul comercial) al contractului care rezultă fie din calitatea părţilor, fie din tipul obiectul contractului (prestaţiile efectuate), conform articolului 2 din Codul comercial.

În stilul acesta, se poate interpreta orice contract comercial ca fiind unul prin care beneficiarul lucrării (plătitorul de venit) îl subordonează pe executant (beneficiarul venitului). Eu nu sunt şi nu mă simt subordonată faţă de acesta. Suntem "parteneri de afacere" iar eu, ca prestator, pot avea mai multe contracte încheiate, cu parteneri diferiţi, pentru aceeaşi perioadă de timp. Doamne dă!


Şi din punctul meu de vedere activitatea tipică a traducătorului este de liber-profesionist, ceea ce face ca ideea de activitate dependentă să fie contradictorie (oximoronică) cu noţiunea de liber-profesionist.

În fine, eu văd în acest demers al Ministerului de Finanţe disperarea de a scoate bani din piatră seacă, de aici şi noţiunea (cel puţin) ciudată de "natura dependentă a activităţii".


 
cristina48
cristina48
Local time: 19:46
English to Romanian
+ ...
Problema... Jun 25, 2010

care apare e însă destul de gravă! Cum aş putea eu oare să-mi conving clientul din Ro sau din străinătate(vremelnic sau mai vechi) că pe lângă suma pe care mi-o va plăti mie direct, ca şi contravaloare a serviciilor prestate, mai are de plătit statului român şi cota de contribuţii sociale obligatorii pentru mine. Ceva mă face să cred că îşi vor căuta traducători din orice alt colţ de lume, nici într-un caz de aici... See more
care apare e însă destul de gravă! Cum aş putea eu oare să-mi conving clientul din Ro sau din străinătate(vremelnic sau mai vechi) că pe lângă suma pe care mi-o va plăti mie direct, ca şi contravaloare a serviciilor prestate, mai are de plătit statului român şi cota de contribuţii sociale obligatorii pentru mine. Ceva mă face să cred că îşi vor căuta traducători din orice alt colţ de lume, nici într-un caz de aici! Iar "angajatorii" din Ro vor începe şi ei să caute alte soluţii, fiecare după inventivitatea cu care e înzestrat!
O măsură de acest gen, pe lângă că trage pielea de pe noi, e foarte posibil să ne lase fără piaţă! Şi atunci, ce facem ? Poate că nu e rea ideea Veronicăi Lupaşcu (alt fir) care ne sugera alegerea unei noi rezidenţe fiscale. În orice caz, e trist că incompetenţa nu poate fi combătută!
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: Empty post.
Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »