Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
alip76
alip76
Romania
Local time: 18:20
Romanian
+ ...
Precizare Aug 17, 2010

Ioana Daia wrote:


Dacă avem contracte în străinătate, trebuie să ne înscriem în minunatul Registru pentru achiziţii intracomunitare ? Iar ne izbim de neclaritatea legislatiei achiziţii vs livrări de servicii în UE ?

De aici

http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_20530/MFP-atentioneaza-firmele-care-fac-livrari/achizitii-intracomunitare-sa-se-inscrie-in-noul-Registru-pentru-a-avea-cod-valabil-de-TVA-incepand-cu-1-august.html

eu înţeleg că trebuie să ne înregistrăm...



Trebuie să ne înscriem chiar dacă nu suntem plătitori de TVA?


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 18:20
Italian to Romanian
Directiva 2006/112/EC modificată prin Directiva 2008/117/EC din 16 decembrie 2008 Aug 17, 2010

alip76 wrote:

Ioana Daia wrote:


Dacă avem contracte în străinătate, trebuie să ne înscriem în minunatul Registru pentru achiziţii intracomunitare ? Iar ne izbim de neclaritatea legislatiei achiziţii vs livrări de servicii în UE ?

De aici

http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_20530/MFP-atentioneaza-firmele-care-fac-livrari/achizitii-intracomunitare-sa-se-inscrie-in-noul-Registru-pentru-a-avea-cod-valabil-de-TVA-incepand-cu-1-august.html

eu înţeleg că trebuie să ne înregistrăm...



Trebuie să ne înscriem chiar dacă nu suntem plătitori de TVA?


Da, urmăriţi discuţia începută în februarie 2010 pe firul http://www.proz.com/forum/romanian/132188-eu_vat_number_pentru_colaborarile_externe.html

De la 1 ianuarie 2010, toţi prestatorii de servicii către clienţi din UE trebuie să se înregistreze în scopuri de TVA conf. art. 153 indice 1 din Codul fiscal, dacă nu sunt înregistraţi şi nu trebuie să se înregistreze conf art. 153 din Codul fiscal, iar, de la 1 august 2010, trebuie să se înregistreze şi în Registrul operatorilor intracomunitari.

V-aş ruga să continuăm această discuţie pe firul dedicat, menţionat mai sus, şi să păstrăm acest fir pentru discuţiile legate de OUG 58/2010. Mulţumesc!

Lucia


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 18:20
Italian to Romanian
Declarațiile pentru asigurările sociale şi de șomaj - HG nr. 791/2010 Aug 17, 2010

Deşi nu au fost încă publicate în MO, noile formulare ale declarațiilor pentru asigurările sociale şi de șomaj (prevăzute la art. 7 din Anexa nr. 2 la HG nr. 791/2010 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri fina... See more
Deşi nu au fost încă publicate în MO, noile formulare ale declarațiilor pentru asigurările sociale şi de șomaj (prevăzute la art. 7 din Anexa nr. 2 la HG nr. 791/2010 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale) pot fi descărcate aici http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/contributions.psml?mode=article&container=RSS_Employers_ro&article=0#container-RSS_Employers_ro și, respectiv, aici http://download2.anofm.ro/articole/declaratiei-pentru-somaj-persoanelor-fizice-care-realizeaza-venituri-de-natura-profesionala
Pentru asigurările sociale de sănătate nu am găsit nimic.

[Edited at 2010-08-17 13:50 GMT]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 18:20
German to Romanian
+ ...
Declaraţiile pentru asigurările sociale şi de şomaj Aug 20, 2010

Între timp cică s-ar fi publicat deja şi în MO. Problema este că nu văd cum poate beneficia o PFA de şomaj. De pensie beneficiezi, deci e normal să plăteşti contribuţie la casa de pensii; de asemenea, de servicii în domeniul sănătaţii beneficiezi, deci e normal să plăteşti şi contribuţie la casa de sănătate. Dar ca PFA, din moment ce nu ai angajator să te dea afară, nu rămâi niciodată şomer, deci nu are nicio logică să plăteşti şi contribuţie pt. şomaj. Este ab... See more
Între timp cică s-ar fi publicat deja şi în MO. Problema este că nu văd cum poate beneficia o PFA de şomaj. De pensie beneficiezi, deci e normal să plăteşti contribuţie la casa de pensii; de asemenea, de servicii în domeniul sănătaţii beneficiezi, deci e normal să plăteşti şi contribuţie la casa de sănătate. Dar ca PFA, din moment ce nu ai angajator să te dea afară, nu rămâi niciodată şomer, deci nu are nicio logică să plăteşti şi contribuţie pt. şomaj. Este aberant să plăteşti pentru ceva de care categoric ştii din start că nu vei beneficia în vecii vecilor.

Nu numai noi, traducătorii autorizaţi, suntem în situaţia asta, ci şi alte profesii reglementate. De asta, organizaţiile profesionale, care au datoria să apere drepturile şi interesele membrilor lor, inclusiv ale membrilor lor PFA, ar trebui să protesteze la unison, şi UNNPR, şi UNEJ, şi UNBR, şi CECCAR, şi CAFR, şi CCFR şi toate celelalte, precum şi organizaţia-umbrelă care le reuneşte pe toate, UPLR, toate ar trebui să lupte împreună împotriva acestei samavolnicii guvernamentale. Altceva nu văd ce ar putea rezolva problema asta, doar să ieşim în stradă în toate oraşele mari şi să protestăm cât mai gălăgios, dar pt. asta ar fi necesară o unitate de monolit, ceea ce din păcate nu prea există la noi.
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 18:20
English to Romanian
+ ...
somaj Aug 23, 2010

OvidiuKatz wrote:

Între timp cică s-ar fi publicat deja şi în MO. Problema este că nu văd cum poate beneficia o PFA de şomaj. De pensie beneficiezi, deci e normal să plăteşti contribuţie la casa de pensii; de asemenea, de servicii în domeniul sănătaţii beneficiezi, deci e normal să plăteşti şi contribuţie la casa de sănătate. Dar ca PFA, din moment ce nu ai angajator să te dea afară, nu rămâi niciodată şomer, deci nu are nicio logică să plăteşti şi contribuţie pt. şomaj. Este aberant să plăteşti pentru ceva de care categoric ştii din start că nu vei beneficia în vecii vecilor.



Pentru a putea beneficia de somaj, conditia pe care trebuie s-o indeplineasca persoana respectiva este specificata de lege, care spune:


Articolul 5 punctul IV, litera c) modificat in 2008:
„c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca, in vigoare;”
(Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 103 din 6 februarie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare)

Indicatorul ... era atunci 500 roni.

Se poate consulta in detaliu pe http://www.mmuncii.ro/ro/domenii/programe-si-strategii-forta-de-munca-155-view.html


[Edited at 2010-08-23 16:40 GMT]


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 18:20
English to Romanian
+ ...
pensie si somaj Aug 23, 2010

Uitati cateva "informatii" utile, aici:
http://www.capital.ro/articol/cat-ar-munci-o-pfa-pentru-pensie-completa-90-de-ani-138315.html .


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 18:20
English to Romanian
+ ...
A reuşit cineva să plătească la pensii? Aug 24, 2010

Mda, pe lângă faptul că, după cum reiese din articolul postat de Cristina mai sus, s-ar părea că plătim degeaba acea contribuţie de 10,5% la pensii şi probabil ne vom trezi, dacă lucrurile rămân aşa, ca la sfârşitul perioadei de cotizare să ni se spună că nu am contribuit suficient, în unele localităţi din ţară nici măcar nu se poate achita contribuţia!

Eu, la Oradea, nu am reuşit. Am fost ieri la pensii şi mi s-a spus că au nevoie de un program, pe care
... See more
Mda, pe lângă faptul că, după cum reiese din articolul postat de Cristina mai sus, s-ar părea că plătim degeaba acea contribuţie de 10,5% la pensii şi probabil ne vom trezi, dacă lucrurile rămân aşa, ca la sfârşitul perioadei de cotizare să ni se spună că nu am contribuit suficient, în unele localităţi din ţară nici măcar nu se poate achita contribuţia!

Eu, la Oradea, nu am reuşit. Am fost ieri la pensii şi mi s-a spus că au nevoie de un program, pe care nu l-au primit încă, că nu primesc formularul doar pe hârtie (descărcat de pe site-ul lor!) şi că va trebui, după ce e instalat programul, să vin cu declaratia şi pe dischetă - pentru care eu nu am intrare în calculator, dar ăsta e deja un moft Am întrebat ce se întâmplă dacă se depăşeşte termenul de 25 ale lunii, dacă nu pot depune declaraţia din cauza lor, penalităţile le plătesc tot eu? N-am primit, evident, niciun răspuns, în afara unei ridicări din umeri.

La şomaj am plătit, cu chiu cu vai, după ce, secondată de soţul meu, am făcut presiuni asupra bietei tanti de la casierie şi i-am dictat eu ce să scrie pe chitanţă. Nu de alta, dar e în capătul celălalt al oraşului, şi oricum am pierdut ieri o zi de muncă pentru care mă îndoiesc că voi fi plătită din fondul de şomaj

Din articolul de pe hotnews de mai jos reiese că şi la Bucureşti a fost aceeaşi brambureală. Iar din comentarii se înţelege că şi în alte oraşe a fost la fel. Vorba unui comentariu, probabil că nimeni din guvern nu şi-a imaginat că noi, în naivitatea noastră, ne vom şi duce să depunem declaraţiile şi, mai mult, să le şi plătim

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7719425-functionarii-care-preiau-declaratiile-pentru-somaj-pensii-nu-avem-niciun-cont-deocamdata-nu-avem-soft-scriem-mana-somaj-cei-mai-multi-platesc-circa-3-lei-gata-inchide-nu-mai-putem-nici-noi.htm
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 17:20
Italian to Romanian
+ ...
De la Cluj Aug 24, 2010

La Cluj se preiau declaraţiile pe hârtie, atât la Casa de Pensii, cât şi la Şomaj.
Se depun 2 exemplare pentru fiecare tip de declaraţie. Nu se restituie exemplarul nostru, ci mi s-a spus să revin „cândva, săptămâna viitoare” după el. Probabil din acelaşi motiv: speră şi ei ca până atunci să aibă un program să le poată introduce.
Declaraţia se depune împreună cu o copie după cartea de identitate. Cei care sunt impozitaţi pe bază de normă de venit treb
... See more
La Cluj se preiau declaraţiile pe hârtie, atât la Casa de Pensii, cât şi la Şomaj.
Se depun 2 exemplare pentru fiecare tip de declaraţie. Nu se restituie exemplarul nostru, ci mi s-a spus să revin „cândva, săptămâna viitoare” după el. Probabil din acelaşi motiv: speră şi ei ca până atunci să aibă un program să le poată introduce.
Declaraţia se depune împreună cu o copie după cartea de identitate. Cei care sunt impozitaţi pe bază de normă de venit trebuie să anexeze şi o copie după Decizia de impunere de la Finanţe.
La Pensii am stat cam o oră la coadă, programul este de la 8 la 12:30 la depunerea declaraţiei şi doar până la 11:30 la casierie.
La Şomaj nu se stă deloc pentru depunerea declaraţiei, sunt mult mai organizaţi. La casieria de la şomaj se stă maximum 5 minute.

** Pentru cei care nu au achitat contribuţia la Pensii în ultima vreme (este cazul meu, de asta le spun celor care mai sunt în aceeaşi situaţie): chiar dacă doriţi să achitaţi acum pentru iulie, orice sumă vărsată stinge debitele+dobânzi+penalităţi anterioare, până la stingerea debitelor la zi.
Eu am cerut o listare a situaţiei şi voi achita prin bancă.

Cât despre utilitatea demersului şi, mai cu seamă, despre modul de punere în aplicare, nu mai comentez nimic.

Baftă!
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:20
Dutch to Romanian
+ ...
UE - programe şi probleme Aug 24, 2010

Probabil din acelaşi motiv: speră şi ei ca până atunci să aibă un program să le poată introduce.


E posibil să fie adevărată faza cu programul lipsă. Recent ne-am ciocnit cu probleme la Departamentul de Asigurări Sociale din Cipru sub acelaşi pretext - un program care urmează să vină de la UE, prin care să se standardizeze şi, în acelaşi timp, să se faciliteze transferul contribuţiilor pentru asigurări sociale dintr-un stat membru în altul.


 
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 18:20
Romanian to English
+ ...
Help! nelămuriri completare/depunere declaraţii şomaj/pensie Aug 24, 2010

Bună! Vă rog mult să mă ajutaţi să descâlcesc următoarele (am încercat, dar se pare că nu reuşesc să înţeleg decât parţial unele lucruri şi nimic din celelalte )...

1. E adevărat că, indiferent dacă eşti şi angajat cu carte de muncă (8 ore) sau nu, trebuie să plăteşti obligatoriu contribuţiile la şomaj şi pensie pentru activitatea pe PFA începând cu luna iulie?
De exemplu, un trad
... See more
Bună! Vă rog mult să mă ajutaţi să descâlcesc următoarele (am încercat, dar se pare că nu reuşesc să înţeleg decât parţial unele lucruri şi nimic din celelalte )...

1. E adevărat că, indiferent dacă eşti şi angajat cu carte de muncă (8 ore) sau nu, trebuie să plăteşti obligatoriu contribuţiile la şomaj şi pensie pentru activitatea pe PFA începând cu luna iulie?
De exemplu, un traducător "in-house", angajat cu carte de muncă într-o firmă, care are şi colaborări "freelance" în puţinul timp care îi rămâne (doarme mai puţin, lucrează în weekend), este obligat să plătească şi pentru aceste venituri suplimentare aceste contribuţii?

2. Dacă răspunsul la prima întrebare este "da", cum se calculează aceste contribuţii? Se ia în calcul profitul efectiv (după ce se scad cheltuielile) sau sumele facturate?

3. În cazul în care calculul se face luând în calcul profitul, cei care îşi ţin contabilitatea în sistem real (veniturile rezultate din activitatea pe PFA fiind ocazionale şi impredictibile) şi nu pot şti care le e profitul până nu trag linie la sfârşit de an, trebuie totuşi să meargă luna asta până în 25 să depună aceste declaraţii?

Am auzit informaţii cum că trebuie să-ţi faci calculul pe luna precedentă (încasări minus cheltuieli) şi să mergi în fiecare lună să depui declaraţiile şi să plăteşti...

Am auzit de asemenea că nedepunerea declaraţiilor te poate "ferici" cu o amendă de nu-ştiu-câte mii de lei, pe lângă penalizările de întârziere la plată...

Sunt adevărate aceste informaţii?

În acest caz, o să fie "distractiv" să faci situaţia pe anul 2010, în care jumate' de an faci un fel de calcule, iar în cealaltă jumătate....

În concluzie... Ce anume se declară, până când, ce păţeşti dacă întârzii?

Mulţumesc mult pentru ajutor!
Collapse


 
Moldovan
Moldovan
Local time: 18:20
Pensie, şomaj, sănătate Aug 24, 2010

Ce se întâmplă în cazul în care nu sunt încă înscris nici la Casa Judeţeană de Pensii, nici la Casa de Asigurări de Sănătate şi nici la şomaj (sunt PFA din octombrie, anul trecut)? Am vreo obligaţie în acest caz? Pot primi amendă dacă nu depun nicio declaraţie până mâine?

 
Desirea
Desirea
Local time: 18:20
Harababura! Aug 24, 2010

Tocmai m-am uitat la stiri si am auzit chestia cu plata, cu cele trei Case etc.

Pe cine anume priveste aceasta masura? Pe cei care sunt doar PFA, sau si pe cei care pe langa PFA sunt si angajati cu carte de munca, sau deja sunt inregistrati la Somaj, in perioada indemnizata?

Care e plafonul de la care trebuie sa platim aceste asigurari suplimentare?

Ne-au zapacit de tot, ca tare le mai e poftade banutii nostri amarati...


 
crisit
crisit
Romanian to English
Da....chiar, si eu sunt in aceeasi situatie. Aug 24, 2010

Daca sunt angajata cu carte de munca intr-o institutie si am un PFA - profesie libera, mai platesc aceste contributii? Adica vreau sa spun ca ele se trag din salariul meu, trebuie sa le mai traga si din activitatea de PFA. Eu fac oricum o traducere la 2 luni?

As vrea sa-mi dati un raspuns. Sunt tare nelamurita.


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 18:20
English to Romanian
+ ...
Alte informaţii pe Hotnews Aug 24, 2010

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7723054-video-declaratiile-pentru-asigurarile-sanatate-depun-conform-vechilor-prevederi-cele-pentru-pensii-pot-depune-prin-posta-functionarii-anofm-coborat-mijlocul-cetatenilor.htm

 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 17:20
Italian to Romanian
+ ...
Câteva lămuriri, fără pretenţia de a fi exhaustive Aug 24, 2010

- Traducere titlu: „consultaţi un contabil”!

HG 791/2010 Norme de aplicare a OG58/2010
Art. 3. — (1) Persoanele care realizează exclusiv venituri de
natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau
semestrial — sau ocazional datorează contribuțiile individuale
de asigurări sociale, de asigurări pentru șomaj și de asigurări
sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din
ordonanța de urgență
... See more
- Traducere titlu: „consultaţi un contabil”!

HG 791/2010 Norme de aplicare a OG58/2010
Art. 3. — (1) Persoanele care realizează exclusiv venituri de
natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau
semestrial — sau ocazional datorează contribuțiile individuale
de asigurări sociale, de asigurări pentru șomaj și de asigurări
sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din
ordonanța de urgență, denumite în continuare contribuții
individuale.
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială,
realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv —
lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială,
realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional
nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri
de natură profesională.

Concluzie:
Da, se datorează aceste contribuţii şi dacă, pe lângă veniturile din activitatea independentă (i.e. traduceri), ai şi venituri de natură salarială. Dar veniturile din activitatea independentă trebuie să fie cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau semestrial - NU NUMAI OCAZIONALE = o dată pe an, conform definiţiilor de mai sus. Dacă prestezi traduceri cel puţin SEMESTRIAL, datorezi contribuţii sociale.

Cotele de contribuţii sunt:
- 10,5% - Pensii
- 0,5% - Şomaj
- 5,5% - Sănătate
http://www.mediafax.ro/social/contributiile-la-somaj-si-pensie-pentru-drepturile-de-autor-platite-pana-miercuri-cele-la-sanatate-in-25-ianuarie-7030889

Aceste procente se aplică la baza de calcul reprezentată de VENITUL NET din luna precedentă lunii în care se depune declaraţia: adică 25 august este termenul de depunere a declaraţiilor aferente lunii iulie. Da, trebuie să ne calculăm venitul LUNAR, adică să ţinem evidenţa contabilă lunar.

Legat de amenzi:
http://www.money.ro/fiscalitate/drepturi-de-autor-descarca-aici-declaratiile-de-contributii-sociale.html
Aşadar, depuneţi măcar declaraţiile, ca să evitaţi amenzile alea fabuloase. Plata se poate face şi mai târziu în cont bancar, desigur cu riscul că se vor aduna câţiva lei în plus din dobânzi şi penalităţi de întârziere (oricum mici, comparativ cu amenda pentru nedepunerea declaraţiei).

La Casa de Sănătate se menţine deocamdată sistemul existent - contribuţia de sănătate se calculează deja la venitul net realizat, dar plăţile sunt trimestriale şi declaraţia se depune o dată anticipat, iar la finalul exerciţiului fiscal se face regularizarea. Deci nu este necesară depunerea declaraţiei în 25 ale lunii. Astea sunt, cel puţin deocamdată, informaţiile despre Sănătate.
http://www.mediafax.ro/social/contributiile-la-somaj-si-pensie-pentru-drepturile-de-autor-platite-pana-miercuri-cele-la-sanatate-in-25-ianuarie-7030889



[Edited at 2010-08-24 19:31 GMT]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »